Saadan välja uudiskirja, kui tahan teiega jagada mõnda head mõtet, avastust või soovitust.
Ma loen palju, aga see ei ole alati nii olnud. Vanuses 20–30 lugesin vist läbi ainult kolm raamatut (kokku!), samas kui nüüd loen umbes kaks-kolm raamatut kuus. Kuidas ma lugemisharjumuse tekitasin? Alustasin väikestest sammudest ja 20 minutist päevas. Praeguseks on lugemine mu kirg ja võiks öelda, et isegi sõltuvus. Ma ise arvan, et päris hea sõltuvus!
Sel aastal olen läbi lugenud 21 raamatut… ja pool aastat on ju veel ees. Ma ei aja taga mingit loetud raamatute numbrit, aga nii lihtsalt on läinud, sest olen palju vähem ekraani taga. Aega rohkem, infomüra vähem, tähelepanu seega parem.
Valisin välja viis raamatut, mis on mind eriti kõnetanud, mõjutanud mu suhtumist, mõtteviisi või käitumist ja mida soovitan ka teistel lugeda.
Nicklas Brendborg „Meduusid vananevad tagurpidi“
Väga kaasahaarav raamat, kus autor toob välja mitmed teadusuuringud, et selgitada vananemise protsessi. Lisaks sisaldab see häid praktilisi nippe, kuidas elada võimalikult kaua hästi. Mis muutus minu jaoks pärast selle raamatu lugemist? Sain veel rohkem motivatsiooni, et iga päev hambaid niiditada, sest see on lihtsalt niivõrd oluline haiguste ennetamise seisukohalt. Teiseks sain teada, milline trenn on parim, ning kolmandaks hakkasin veel rohkem panustama kvaliteetsetesse suhetesse.
Jessie Inchauspé „Glükoosirevolutsioon“
See oli minu jaoks tõsine ahaa-lugemine. Teadsin muidugi, et on olemas sellised asjad nagu glükoos, veresuhkur jne, aga ei teadnud, kuidas need täpselt mõjutavad keha, enesetunnet ja energiataset. Olen nüüdseks oma toitumist ja mõtteviisi muutnud ja – täiesti uskumatu – ilma igasuguse pingutuseta söönud teistmoodi juba neli kuud! Ma tean, kuidas süüa nii, et mul oleks vaimset ja füüsilist energiat, peas selgust ja kergust... ja see ei tähenda, et ma vahepeal ei patustaks! Olen oma keha palju paremini tundma õppinud ja naudin seda sajaga, et saan ise kõike kontrollida.
Alisa Vitti „In the FLO“
See raamat ootas kaks aastat, enne kui ma ta ette võtsin. Miks ma seda küll varem ei teinud? Jutt on naiste tsüklist ja hormonaalsest tasakaalust: kuidas toetada ennast nii trenni, toitumise kui ka elustiiliga. Mind üllatas, et näiteks ebaregulaarne tsükkel, krambid, valud, puhitus enne päevi ei ole miski, mida sa pead taluma! See ei ole paratamatus, vaid sinu keha viis öelda, et võib-olla ei ole üks või teine asi paigas. Siin on väga head praktilised soovitused, mida teha, et ennast paremini tunda. Lisaks kirjutab autor sellest, kuidas tsükkel mõjutab seksuaalelu ja naist emana.
Hakkasin kohe neid soovitusi järgima ja need tõesti toimivad!
Anders Hansen „Depressiivne aju“
Kui õppida ennast ja oma aju tundma, on palju mõnusam elada! See on suurepärane raamat, millest alustada. Panen siia Rahva Raamatu lehel oleva kirjelduse, sest see võtab lihtsalt nii hästi asja iva kokku... Populaarne kirjanik ja psühhiaater Anders Hansen arutab, miks me end nii halvasti tunneme, kui meil läheb ometi nii hästi. End vaimselt halvasti tundes on kerge arvata, et aju on katki läinud, kuid ärevus ja depressioon on loomulikud seisundid. Need on jäänud meiega kaugetest aegadest, kui pidevalt valitses oht surra nälga või nakkushaigustesse. Me ei ole loodud olema kogu aeg rõõmsad ja õnnelikud – kui oleksime, siis oleks meie esivanemate eksistents väga lühikeseks jäänud. Heidame pilgu oma tundeelule ja enesetundele aju vaatepunktist ja uurime, miks aju just nii töötab. Mis toimub ajus tavalisemate vaimsete hädade, depressiooni ja ärevuse ajal ning miks võivad need vahel märku anda hoopis korras tervisest, mitte haigusest.
Kathleen Smith „Ärevuse nähtamatud ahelad“
Sain sellest raamatust oma juunikuu moto – „Ole kõige rahulikum inimene ruumis“! See on uskumatu, kuidas üks raamat ja üks mõte võivad muuta su elukvaliteeti. Sain aru, et isegi kõige ärevamas olukorras on võimalik ise hoida rahu tunnet. Ärevust tekitavaid asju on palju: ebakindel maailm, stress, halvad suhted jne. Ja selle asemel, et rahulikuks jääda ning olukorda kontrollida, me reageerime, tehes nii iseendale või teistele veel rohkem haiget või tekitades segadust. Toon siin välja viis mõtet, mis mind sellest raamatust eriti kõnetasid:
*Suurimaid muutusi viivad ellu kõige rahulikumad inimesed, kuna nad saavad aru, et ainuke muutuja, mida sa tänase maailma ärevates võrrandites mõjutada saad, oled sina ise.
*Oskus eristada enda mõtteid ja tundeid teiste inimeste omadest on maharahunemise ja hakkamasaamise jaoks olemuslikult tähtis.
*Sina ei vastuta selle eest, kuidas teised pereliikmed ennast üleval peavad.
*Omaenda ebakindlusega toimetulekuks nõuame väga sageli, et teised muutuksid.
*Küpsemaks inimeseks saamine ei ole hobi. See ei ole kõrvaltegevus. See on sinu kui inimese kohustus sellel planeedil.