Kuidas seada plaane ja eesmärke?

Mõtlesin eelmise aasta lõpus, kuidas oleks kõige parem aasta plaane teha, et need ei jääks lihtsalt unistuseks. On juhtunud, et kirjutan need suure entusiasmiga kuhugi märkmikusse, aga pärast jaanuarikuud neid enam ei vaatagi. Tihti nii ongi: seame vana aasta lõpus või uue alguses oma eesmärgid paika või anname lubadusi, kuid ei suuda neid üle nädala või paari järgida, sest lihtsalt motivatsioon kaob ja need lähevad kiires elutempos igapäevatoimetuste kõrval meelest ära.

Paar päeva enne aasta lõppu tuli mul ühel varajasel hommikutunnil äkki mõte teha kaks töölehte, mis hõlmavad kõiki eluvaldkondi ja mille saab riputada töölaua kohale, külmkapi peale või mujale, kus need oleks iga päev silme all.

Nende töölehtedega võib alustada ükskõik mis ajal, see ei pea tegelikult ju aasta algus olema. Kui sind huvitab planeerimine ja eesmärkide seadmine, siis saad kohe täpsemalt teada, mida töölehed endast kujutavad ja kuidas neid täita.

Pildid / - Jalmari ja lapsega

Olen jõudnud oma elus punkti, kus olen aru saanud, et nauditava igapäevaelu taga on tasakaal eluvaldkondade vahel. See tähendab, et ma leian iga päev ja/või nädal aega iseendale, perele, lähedastele ja sõpradele. See tähendab aja võtmist, et hoida ennast füüsiliselt ja vaimselt tervena ning pidevalt edasi arendada. See tähendab tähelepanu pööramist sellele, milline on mu majanduslik olukord ja kuidas seda parandada, samuti harjumuste sisseseadmist, mis toetavad mind. Aga kuidas kõiki neid asju meeles pidada ja päriselt ellu viia? Üks võimalus ongi kasutada töölehti.

Need aitavad sul teha plaane ja seada eesmärke 12 valdkonnas: füüsiline tervis, vaimne tervis, kaaslane/abikaasa, laps(ed), lähedased, sõbrad, eneseareng, töö, majanduslik olukord, heategu, kodu, uus kogemus, harjumus, millega jätkata/alustada; harjumus, mis lõpetada, ja muu.

Kuidas töölehti täita? 

  • Lae töölehed alla SIIT.
  • Prindi need välja ja täida lahtrid või tee nende eeskujul endale ise käsitsi selline tabel.
  • Võta ette tööleht AASTA PLAAN ja mõtle, mis on igas valdkonnas sinu kõige suurem eesmärk, plaan või unistus sellel aastal. Mis seisus sa tahaksid igaühe puhul neist olla 2021. aasta detsembri lõpuks? Kirjuta see üles!
  • Nüüd võta ette KUU PLAAN ja pane kirja, mis on need kolm sammu, mida sa peaksid tegema sellel kuul, et aasta eesmärk saavutada.
  • Sa võid neid lehti täita ka paralleelselt. Näiteks märgid oma suure eesmärgi lahtrisse „Füüsiline tervis“ ja kirjutad kohe teisele lehele samasse lahtrisse kolm eesmärki või tegevust selleks kuuks, mis aitavad seda saavutada. Siis võtad ette järgmise lahtri.
  • Kui sul on kõik lahtrid täidetud, siis riputa lehed kuhugi, kus sa neid iga päev näed (töölaua kohale, külmkapi peale, vannituppa peegli kõrvale jne).
  • Soovitan vaadata kuu plaani iga nädala alguses ja kirjutada välja just need sammud, mis sa saad sellel nädalal ära teha, et liikuda suurema eesmärgi suunas. Kasuta selleks näiteks oma igapäevast märkmiku või märkmepaberit.
  • Kui kuu hakkab lõppema, siis analüüsi selle perioodi eesmärke ja tegevusi. Kas kõik sai täidetud, mis sa plaanisid? Kui ei, siis miks ei saanud? Mida sa saaksid järgmine kuu paremini teha?
  • Iga kuu lõpus või alguses täida ära uue kuu leht!
  • Jätka samas vaimus iga kuu!


Ma luban, et kui täidad ära need töölehed, sead iga kuu uued vahe-eesmärgid, paned need lehed silmale nähtavasse kohta ja hakkad päriselt neid järgima, siis näed aasta lõpus, kuidas su plaanid, eesmärgid ja unistused ongi reaalsuseks saanud!


Mõned nipid:

Ole julge ja astu mugavustsoonist välja!

Sea endale eesmärke, mille nimel pead päriselt pingutama. Suure eesmärgini jõudmine ei peagi lihtne olema, aga kui sa ei proovi ja vaeva ei näe, siis ei juhtu mitte midagi!

Ole realistlik!

Planeeri ikka reaalseid asju – on näiteks selge, et ühe kuuga ei ole võimalik alla võtta 20 kg, aga 4 kg on. Kui tegutsed selle eesmärgi nimel iga kuu, siis ongi 20 kilo läinud.

Ole enda vastu leebe ka siis, kui libastud.

Kui näiteks seadsid endale eesmärgiks magada iga öö 8 tundi, aga mõni öö jäi ikka lühemaks, siis ära alla anna. Mõtle, miks see plaan ei täitunud ja mida ette võtta, et unerežiimi parandada.

Ole enda vastu aus!

Kui sa analüüsid ennast kuu lõpus, siis vaata endale päriselt otsa ja mõtle, miks su eesmärgid ei täitunud. Ära süüdista teisi ega too ettekäändeid. Mõtle, mida saaksid järgmine kuu paremini teha.


Kui sul jäi midagi arusaamatuks või tahad lisainfot, siis vaata SIIT videot sellest, kuidas mina neid töölehti täidan.

Mõnusat planeerimist ja tegutsemist!