JUULIKUU KOKKUVÕTE: hoian ennast!

Sean endale iga kuu alguses ühe võtmesõna või mõtte. Juuli oma oligi: hoian ennast. Mida see täpsemalt tähendab?
Esiteks seda, et kuulan ennast ja teen valikuid selle järgi, mida mu keha ja hing hetkel vajavad. Sellega seoses käis mu elu äärmusest äärmusesse. Kuu algas rahulikult: oli palju üksioleku aega, trenni, magamist, lastega tegelemist… Aga kuu lõpp oli väga tormiline ja pidune Viljandi Folgil.
Teiseks: ma ei võta teiste inimeste emotsioone ja tundeid enda kanda. Need on nende omad ja ei pea mõjutama minu enesetunnet või heaolu. Ma ütleks, et see õnnestus päris hästi.

Tunnen, kuidas tänu kindlatele harjumustele, millest ma ka keerulisel ja kiirel ajal kinni hoian, on mu nn vaimne lihas tugevamaks muutunud. Ja see on mõnus tunne, kui saad aru, et tegelikult on väga palju asju meie enda kontrolli all, kui õpime oma mõtteid-emotsioone juhtima. Me ei saa kontrollida väliseid tegureid, teisi inimesi jms, aga saame otsustada, kuidas reageerida ning mida ja kaua endaga kaasas kanda.

Kui numbritele otsa vaadata – mitu päeva ma suutsin ühte või teist harjumust juulis järgida –, siis pole asi väga kiita. Aga huvitaval kombel enesetundes see ei väljendu. Põhjus ilmselt selles, et põhi on tugev: olen seda juba kuus kuud ladunud ja kui ka korraks vähem teha, kannab energiavaru (olgu füüsiline, vaimne või emotsionaalne) ikka edasi.

Otsustasin, et ei tee teisel poolaastal enam iga harjumuse kohta üksikasjalikku analüüsi. Toon lihtsalt välja kolm harjumust, mida suutsin täies mahus hoida, ja kolm, mis jäid tagaplaanile ja miks.

 

Kolm harjumust, millest kinni hoidsin:

  • Nikotiinitooteid pole kordagi sel aastal tarbinud. Näen nüüd, kui palju energiat see röövis ja mind emotsionaalset kõigutas.
  • Oil-pulling ehk suu loputamine õliga. Suurepärane päeva algus. See on juba osa minu elustiilist, ma ei oskagi enam teisiti.
  • Külm dušš hommikuti. Tegin seda tegelikult tihti ka päeval ja enne/pärast kontserti, sest see on suurepärane viis, kuidas kiirelt närvisüsteem maha rahustada ja tekitada samas mõnus pikalt kestev dopamiinilaks.

 

Kolm harjumust, mida ma ei suutnud järjekindlalt hoida:

  • Neid päevi, mil ma suhkrut ei tarbinud, oli vähe. Miks? Suvi, kodused küpsetised, rahustav mõju...
  • Kohvi läks ikka väga palju sisse. Tundub, et sellest on saanud paras sõltuvus – tunnen, et mul ongi seda vaja ja see pakub mulle hetkel naudingut. Aga kindlasti tahan vähendada selle kogust, sest see ikka mõjutab unekvaliteeti.
  • Tervislik toit ja kogus. Siin saan küll süüdistada oma elukutsevalikut! ;) Öised kontserdid, reisimine... kõik see lööb rütmi korralikult sassi.

 

Kuidas edasi?

Augustis on mu tähelepanu all energia hoidmine, sest see kuu tuleb sama hullumeelne kui juuli lõpuosa!