Kirjutasin eelmistes blogipostitustes oma selle aasta suurest eksperimendist: energia loomisest ja hoidmisest. Räägin nüüd lähemalt, kuidas ma plaanin kõiki selleks vajalikke harjumusi järgida ja mis on üldse head harjumuse sisseseadmise nipid.
Kui tahad mõnda harjumust hoida, sisse seada või ka sellest lahti saada, siis on abiks need 8 punkti:
- Mõtle välja, mis on see harjumus, mida sa tahad muuta, juurutada või lõpetada. Kirjuta see paberile üles.
- Alusta väikeste sammudega. Kui sul on olnud raske mõnest halvast harjumusest loobuda või uut, head harjumust sisse seada, siis alusta ühest harjumusest korraga.
- Esita endale miks-küsimus. Miks sa tahad seda harjumust sisse seada või sellest vabaneda? Miks see on sinu jaoks oluline? Mis sinu elus sellega seoses muutub? Kuidas sa tunned ennast siis vaimselt ja füüsiliselt? Kuidas see mõjutab sinu lähedasi? Just need vastused on abiks, kui sul tekib raske hetk, kaob motivatsioon või järjepidevus. Ja seda juhtub kõigil!
- Tee plaan! Kui tahad füüsiliselt paremas vormis olla, siis pane paika, mitu korda nädalas sa peaksid treenima. Mis trenni sa võiksid teha? Kui tahad tervislikumalt toituda, siis mida sa peaksid praeguses menüüs muutma? Millised uued toitumisharjumused oleks vaja sisse seada? Kui tahad lahti saada harjumusest ekraani taga aega veeta, siis määra endale kellaaeg, mil sa paned selle kinni. Mis puudutab halvast harjumusest vabanemist, siis veel üks nõuanne: mõtle välja plaan, kuidas sa käitud olukorras, kus varem see harjumus välja lõi. Millega saaks seda asendada? Kas ja kuidas on võimalik neid olukordi vältida või vähendada?
- Sea sisse süsteem, kuidas sa protsessi jälgid. Toon näite: tegin märkmikusse tabeli, kus on lehe vasakul poolel ülevalt alla kirjas minu harjumused ja ülal vasakult paremale kuupäevad, nii et iga päeva ja harjumuse kohta tekib ruut. Kui olen sel päeval ühte või teist harjumust järginud, teen sinna plussmärgi. Nii hoian tervel kuul korraga silma peal ja näen kohe, kus ma pole suutnud järjepidev olla. Võid selleks kasutada ka mitmesuguseid äppe. Aga väga oluline on süsteem sisse seada kohe, kui harjumuse omandamine alles algab. Siis näed oma komistuskive ja saad käitumist muuta.
- ABC plaan – see on tõeline abimees minu jaoks. Tee endale iga harjumuse kohta kolm plaani: A, B ja C. See on oluline, et hoida motivatsiooni ja luua mustrid, mis kinnistuvad ajas. Kui tahad sisse seada lugemisharjumust, siis A- ehk ideaalne plaan on see, et loed 30 minutit päevas. Kuid meil kõigil tuleb ette päevi, kus oleme rohkem väsinud või jäi laps haigeks... B-plaan ongi just sellisteks päevadeks, mil loed näiteks 15 minutit. Keerulisematel päevadel aga rakendub C-plaan, mil loed ainult 5 minutit. Minutitest olulisem on see, et sa õpetad oma aju ja kordad seda mustrit, et sa loed ikkagi iga päev. Lisaks saad endale jälgimissüsteemis panna plussi, mis omakorda motiveerib ju edasi tegutsema. Kõige hullem on see, et kui inimesed libastuvadki ühel päeval ja võib-olla ka järgmisel, siis lasevadki nad kõigel minna, sest nad ei olnud ju „perfektsed“ oma uue harjumuse sisseseadmisel. Ära tekita endale seda stressi! Harjumuste juurutamine ja muutmine võtabki aega ning see käib üles-alla sõltuvalt olukorrast. Mulle väga meeldib ühes „Düüni“ raamatus välja toodud mõte: „Kui me ei paindu, siis me murdume.“
- Leia arengupartner ehk keegi, kellel on sarnane eesmärk või harjumus, mida ta tahab muuta. Te ei pea otseselt koos näiteks trennis käima, aga saate üksteise edenemisel silma peal hoida ja üksteist motiveerida.
- Tähista väikseid võite. Sa ei pea ootama eesmärgi saavutamiseni, et endale õlale patsutada või tähistada seda, et oled tubli olnud. Seega tähista ja kiida ennast, kui oled näiteks juba nädal aega järjepidev olnud.
Käisin muidugi ise ka need sammud läbi. Eriti meeldib mulle 7. punkt, sest minuga lööb kaasa oma 10 sõpra, kes on valinud ühe või kaks asja, millega tegeleda. Pealegi saan nii nendega rohkem suhelda.
***
Lõpetuseks kirjutan siia vastused oma miks-küsimusele.
Minu valitud 23 harjumust on mulle olulised selleks, et:
- mul oleks vaimset ja füüsilist jaksu teha kõike seda, mida ma armastan;
- ma saaksin kogeda uusi asju;
- ma tunneksin ennast värskena;
- ma säraksin nii laval kui ka mujal;
- ma oleksin parem ema, abikaasa ja sõber;
- mul oleks jaksu oma lastega mängida ja avastada;
- ma saaksin paremini hakkama keeruliste ja väsitavate olukordadega;
- mul oleks võimalik võtta mulle antud ajast maksimum ja nautida elu.
Tahan ka täpsemalt teada saada, kuidas mu keha muudatustele reageerib, seega andsin aasta alguses vereproovid, tegin spordiklubis kehaanalüüsi, mõõtsin-kaalusin ennast. Jaanuaris teen ka koormustesti. Vaimse tervise poole pealt on natuke keerulisem numbreid mõõta, aga ma saan hinnata üldist enesetunnet, toimetulekut stressi ja muudatustega, motivatsiooni tegutseda ja tähelepanu hoidmise võimet. Kuna maadlen aeg-ajalt ärevushäirega, siis saan ka hinnata, kuidas ja mis olukorras see tekib.
Võta nüüd paber või märkmik ning käi need 8 punkti läbi mõne harjumusega, mida soovid muuta või sisse seada!